Як працює суд присяжних на Бориспільщині. Погляд зсередини

«Мені сказали, що просто потрібно буде декілька разів посидіти в суді та послухати» (с)

Такі слова частини кандидатів у присяжні яскраво характеризують відношення місцевих рад до процесу формування списків присяжних та розуміння останніми своєї майбутньої участі у здійсненні правосуддя.

Але, перш ніж описати ситуацію із судом присяжних в Бориспільському міськрайонному суді, тезисно та коротко розповім про сам «інститут присяжних» і процедуру його формування.

  1. Законодавство дозволяє нам офіційно брати участь у здійсненні правосуддя. У ролі присяжних.
  2. Ця участь стосується лише кримінальних проваджень щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі; лише судів першої інстанції; і лише в разі, коли обвинувачений заявив клопотання про розгляд справи стосовно нього саме судом присяжних. У такому випадку правосуддя здійснюється у складі 2 професійних суддів та 3 присяжних.
  3. Цю участь не можливо назвати суто соціальним навантаженням, оскільки присяжні за участь у здійсненні правосуддя все-таки отримують певну грошову винагороду (відшкодовуються витрати на проїзд та виплачуються добові). А також за ними на час виконання обов’язків у суді за основним місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги.
  4. Цю участь можливо назвати «громадянською відповідальністю». І полягати вона повинна у свідомому виборі особистості до участі в процесі прийняття рішень, а не лише зовнішнього спостереження, моніторингу, критики тощо.

За персональний підбір присяжних відповідають місцеві ради

Саме вони формують персональні списки присяжних та затверджують їх на своїх пленарних засіданнях. Територіальні управління Державної судової адміністрації, в свою чергу, лише визначають необхідний їх кількісний склад.

Довідково: Присяжними можуть бути громадяни України, які досягли тридцятирічного віку і постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція місцевого суду. Також  законодавчо встановлені й певні обставини, наявність яких унеможливлює включення громадян до списку присяжних: громадянин, який визнаний судом обмежено дієздатним або недієздатним, має хронічні психічні захворювання, має незняту чи непогашену судимість; військовослужбовець, державний службовець, посадова особа місцевого самоврядування тощо; особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення; особи, які досягли 65-ти років або не володіють державною мовою. Вимог щодо освіти не має!»

Після затвердження місцевими радами персональних списків присяжних та їх направлення до територіального управління Державної судової адміністрації, списки присяжних надходять до місцевого суду.

Вже коли з’являється справа, яку будуть розглядати судом присяжних, автоматизована система документообігу із всього списку присяжних визначає 7 осіб, яких і викликають до суду. Під час судового засідання, метою якого є саме відбір присяжних, головуючий суддя з’ясовує чи немає передбачених законодавством підстав, що унеможливлюють залучення особи в якості присяжного, а також з’ясовує бажання присяжного приймати участь в судовому розгляді. Для з’ясування цих обставин питання присяжним задає не лише головуючий суддя, але й прокурор, обвинувачений, захисник обвинуваченого.  Якщо всі 7 осіб залучаються до судового розгляду в якості присяжного, далі вже на розгляд справи по суті автоматизована система документообігу визначає із їх числа – 3 основних та 2 запасних присяжних.

В теорії ніби жодних проблем не передбачається. А ось на практиці дещо інакше. На етапі «формування сімки» дають про себе згадувати наслідки формального підходу до процесу формування та персонального затвердження списку присяжних.

Розповім із власного досвіду, як особа, що включена до списку присяжних Бориспільського міськрайонного суду Київської області.

14 грудня 2016 року під час засідання Бориспільської міської ради я дізнався про затверджені списки присяжних Бориспільського міськрайонного суду та потенційну можливість потрапити до вказаного списку (шляхом внесення змін до рішення БМР щодо персонального складу присяжних). 22 грудня 2016 року депутати серед інших бажаючих включили мене до списку присяжних.

Вже 1 лютого 2017 року я з’явився на засідання щодо «відбору присяжних» до Бориспільського міськрайонного суду, так як автоматизована система визначила мене серед «сімки». На засідання з’явилося лише 6 осіб із 7-ми визначених. Під час засідання виявилося, що одна особа не володіє достатньо державною мовою, а тому не має права бути присяжним. А ще одну особу не мали права включати до списку присяжних, оскільки на момент її затвердження вона займала (та й наразі займає) посаду заступника голови в органах місцевого самоврядування. За результатами засідання 4 особи «відібрано», 2 особи «відсіяно», ще одну особу повторно викликано на наступне засідання.

22 лютого 2017 року була спроба № 2 щодо формування «сімки». Автоматизована система визначила нових 2-х присяжних замість «відсіяних». І знову невдало: у зв’язку із наявністю ознак примусу до участі в суді присяжних задоволено два самовідводи. Особа, яку повторно викликали, знову не з’явилася. Тобто, за результатами засідання «четвірка» кількісно не поповнилась. Наступне засідання в середині березня, завдання теж саме.

Майже ніхто із сформованих «сімок», за виключенням декількох, під час відповідей на питання головуючого на кшталт «Чи це Ваше особисте рішення приймати участь в суді присяжних?»  не дав ствердної відповіді. І у більшості саме таке розуміння цього процесу, як я процитував у вступній частині, – «просто потрібно буде декілька разів посидіти в суді та послухати».

До речі, у Бориспільському міськрайонному суді перебуває ще одне кримінальне провадження, розгляд якого здійснюється судом присяжних. Ситуація аналогічна.

Резюмуючи викладене, мушу констатувати: на сьогодні існуюча процедура формування і підбору «суду присяжних» має суттєві недоліки та потребує або законодавчого доопрацювання, або більш відповідального відношення як місцевих рад, так і громадян.

А мені залишається очікувати дня, коли «сімка» нарешті буде сформована і автоматизована система документообігу завершить відбір присяжних, які братимуть участь у здійсненні правосуддя. Але про це в одному із моїх наступних блогів. Слідкуйте.

Долучайтесь до наших груп у соцмережах:

Вконтакте  ? vk.com/bortv

Facebook  ? facebook.com/TVBoryspil

Одноклассники ok.ru/bor.tv

Вайбер  ? chats.viber.com/vborispole


 


Підписуйся на новини Борисполя! 


Автор публікації

Олег Якимчук

Блогер
[adziner id='9']

Коментарі

Зареєструйтеся 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *